Ako vybrať obojok pre mačku

Ak zvažujete kúpu obojku pre Vašu mačku je dobré vedieť pár dôležitých vecí na čo si treba dať pri výbere pozor.

Ešte pred tým ako sa dáte do samotného hľadania, svoju mačičku správne zmerajte. Najlepšie použiť krajčírsky meter, ktorým odmeráte obvod krku v spodnej časti. Pri meraní veľmi neuťahujte. Mali by ste medzi meter a krk zmestiť jeden, dva prsty. Riaďte sa pocitovo, aby mala vaša mačka v obojku dostatok voľnosti pre pohodlné nosenie, ale tiež nemôže byť zbytočne navoľno, pretože aj v tomto prípade by mačke vadil. Výhodou je, že sa veľkosť obojku dá do určitej miery nastaviť. Pri každom modeli máte uvedený rozmer od - do. To znamená, na aký najmenší a aký najväčší obvod krku sa dá použiť. Ak Vám vychádza rozmer na hrane, zvoľte radšej väčšiu veľkosť.

Ako vybrať správny obojok pre mačku?

Pri výbere konkrétneho modelu vždy v prvom rade pamätajte na to, že kúpiť treba skutočne obojok, ktorý je určený pre mačky. Má to svoj význam v tom, že tieto obojky majú bezpečnostné prvky, vďaka ktorým sa dokáže mačka z obojku oslobodiť ak sa niekde zachytí. Býva to buď ľahko rozopínateľná bezpečnostná spona, alebo všitá pružná gumička. Myslieť na to treba nielen pri exteriérových mačkách, ale aj pri interiérových. Tie rovnako radi lozia a môžu byť ohrozene v byte rovnako ako aj von.

V druhom rade je potrebné rozhodnúť sa pre materiál. Najbežnejšie sa dajú kúpiť obojky nylonové a kožené.

Nylonové obojky sú praktické, lahko sa udržiavajú a vedia byť dizajnovo veľmi zaujímavé. Vyber je naozaj bohatý a cena pomerne nízka. Bezpečnosť býva pri tomto druhu najčastejšie zabezpečená rozopínacou sponou. Samozrejme pred kúpou sa uistite, či vami vybraný kúsok je v tomto smere vyhovujúci.

Kožené obojky sú tiež krásne, väčšinou bývajú jednofarebné, pôsobia úžasne elegantne. Tieto obojky mávajú pevnú sponu, ktorá sa ľahko nerozopína. Preto sa u nich všíva gumička, vďaka ktorej, sa v prípade nebezpečia, mačka z obojku uvoľní. Práve tu si treba dať zvýšený pozor, pretože mnohí výrobcovia kožených obojkov tento prvok vynechávajú.

Na čo slúžia mačkám obojky?

Neznalému človeku možno napadne, že len na parádu, či akýsi rozmar. V skutočnosti majú mačacie obojky podstatnejší význam.

Po uliciach sa potuluje veľké množstvo mačiek, často túlavých, ale keď zbadáte potulovať sa takto mačku s obojkom vzbudí vo vás hneď pocit, že niekomu patrí. Niekomu komu na nej záleží a stará sa o ňu.

Na obojok sa dá umiestniť meno, adresa, kontakt, vďaka čomu sa Váš miláčik môže s pomocou dobrých ľudí jednoduchšie vrátiť domov.

V prípade, že máte doma veľkého tuláka je dobré vybrať reflexný obojok. Vďaka nemu ho bude v tme lepšie vidieť, čím sa môže dať ľahšie predísť nešťastiu napríklad na cestách.

Na čo slúži rolnička?

Súčasťou takmer každého obojku pre mačku je rolnička. Slúži na to aby bolo mačku požuť. Hlavný význam rolničky je zamedziť mačke chytať vtáčiky pripadne hlodavce. Tiež vďaka rolničke viete ľahšie cicu vypátrať ked niekam zalezie.

,

Tu platí, že niektorým jedincom zvuk rolničky nevadí vôbec, prípadne si naň dokážu rýchlo zvyknúť, iným zase vadí veľmi. Ak je Vaša mačka druhý prípad, nasilu jej ju nenechávajte, mohlo by jej to spôsobiť zdravotné problémy.

Ako mačku naučiť na obojok?

Väčšinou si dokážu mačky na obojok rýchlo zvyknúť. Samozrejme nečakajte, že budú po nasadení obojku šťastím bez seba. Chvíľu sa im to samozrejme páčiť nebude, ale za pár hodín obojok na krku už zväčša nevnímajú. Ak máte doma viac citlivého jedinca navykajte postupne. Chvíľu nasadiť a potom pauza. Ak by si zvyknúť nevedela nenúťte ju.

A ešte jeden postreh z praxe 🙂 počítajte s tým, že vaša cica sa občas domov vráti bez obojka. Mačky obojky rady strácajú. Našťastie však spravidla nejde o drahé kúsky :)